DZEM

DŻEM

Dżem to prawdziwa legenda i niewątpliwie jeden z najważniejszych zespołów w historii polskiej muzyki rockowo-bluesowej. Ich utwory na stałe wpisały się już do kanonu polskiego bluesa. Ze względu na status legendy, źródła muzyki, inspiracje, konsekwencję, charyzmę oraz burzliwe dzieje mówi się o nich „polscy Rolling Stonesi”.

Zespół został założony w Tychach w 1973 roku przez braci Adama i Beno Otrębów oraz Pawła Bergera. Nazwa zespołu pochodzi od jamu – zbiorowego muzykowania, improwizowania na zaplanowany temat, popularnego między innymi wśród zespołów grających jam rocka. Polski zapis nazwy pojawił się – zupełnym przypadkiem kierującym ręką organizatorki jednego z koncertów – w roku 1974.

W grudniu 1973 roku dołączył do zespołu Ryszard Riedel, który stał się ikoną tego zespołu. Do lat 80. grupa miała status amatorski. W 1980 roku grupa otrzymała pierwszą nagrodę na Przeglądzie Amatorskich Zespołów Muzycznych w Tychach, a 7 czerwca tego samego roku Dżem wziął udział w I Ogólnopolskim Przeglądzie Muzyki Młodej Generacji w Jarocinie w składzie: Ryszard Riedel, Adam Otręba, Jerzy Styczyński, Leszek Faliński, Tadeusz Faliński. W ciągu kolejnych lat zespół dużo koncertował i brał udział w znaczących festiwalach, takich jak: Folk Blues Meeting w Poznaniu, Jarocin, Rock Na Wyspie we Wrocławiu, Muzyczny Camping w Brodnicy, Fama w Świnoujściu, Rawa Blues w Katowicach.

Pasmo sukcesów było niestety przerywane tragicznymi wydarzeniami – śmierć charyzmatycznego Ryśka Riedla.

Od 1995 roku nowym wokalistą zespołu został Jacek Dewódzki, z którym zespół koncertował i tworzył do roku 2001, kiedy zastąpił go Maciej Balcar.

Nowy etap działalności zespołu wyznaczyły po raz kolejny tragiczne wydarzenia – w styczniu 2005 roku zespół miał wypadek samochodowy na autostradzie A4. W wypadku zginął Paweł Berger. Zespół zawiesił działalność na kilka miesięcy, w trakcie których trwała rekonwalescencja basisty Benedykta Otręby. 27 kwietnia 2005 oficjalnie zaprezentowano nowego klawiszowca, którym został Janusz Borzucki. 2 maja 2005 r. Dżem wznowił działalność koncertem w Stalowej Woli.

W listopadzie 2010 roku miała miejsce premiera nowego albumu zespołu, zatytułowanego „Muza”, który w marcu 2011 osiągnął status złotej płyty.

Koncerty Dżemu w toruńskiej „Od Nowie” są od wielu lat godnym zwieńczeniem festiwalu. Dżem co roku jednoczy wszystkich fanów, wprowadzając niepowtarzalną atmosferę, gdzie tłumy ludzi i setki gardeł wtórują wokaliście wykonującemu niezapomniane przeboje.

Maciej Balcar – wokal Adam Otręba – gitary Beno Otręba – bas Jerzy Styczyński – gitary Zbigniew Szczerbiński – perkusja Janusz Borzucki – piano

Posłuchaj:

Comments are closed